STATUT
IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGORozdział I Nazwa, teren działania, siedziba i prawa Stowarzyszenia § 1 Stowarzyszenie działające na podstawie niniejszego Statutu nosi nazwę: Klub Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu, nazywane w dalszym ciagu "Klub" i posiada osobowość prawną. § 2 Terenem działania Klubu jest Diecezja Radomska a siedzibą Klubu jest miasto Radom § 3 Klub posiada osobowość prawną i używa pieczęci z napisem: KLUB § 4 Klub używa Sztandaru poświęconego w Radomiu dnia 4 czerwca 1991 r. przez Papieża Jana Pawła II Rozdział II Cel i środki działania § 5 Klub jest społeczną organizacją obywateli polskich wyznania rzymskokatolickiego, którzy zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego mają na celu:
§ 6 Powyższe cele Klub realizuje przez:
Rozdział III § 7 Klub ma trzy rodzaje członkowstwa:
§ 8 Honorowe członkowstwo nadaje Zarząd Klubu uchwałą Walnego Zebrania Członków zwykłą większością głosów. Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych następuje na podstawie deklaracji złożonej do Zarządu Klubu, który w tej sprawie podejmuje uchwałę zwykłą większością głosów. Przyjęcie w poczet członków wspierających nastepuje na podstawie decyzji Zarządu Klubu. § 9 Członek honorowy ma prawo:
Członek zwyczajny ma prawo:
§ 10 Członek zwyczajny obowiązany jest do:
§ 11 Członek wspierający ma prawo głosu doradczego w pracach organów statutowych Klubu. § 12 Członek wspierający Klubu ma obowiązek:
§ 13 Za nieprzestrzeganie Statutu, Zarząd Klubu ma prawo udzielenia członkowi upomnienia, względnie może członka wykluczyć z Klubu. § 14 Przynależność do Klubu ustaje z chwilą:
Rozdział IV Struktura organizacyjna § 15 Władzą Klubu jest: Walne Zebranie Członków, Zarząd Klubu oraz Komisja Rewizyjna. § 16 Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Klubu. Do zakresu działania Walnego Zebrania Członków należy:
§ 17 Do ważności uchwał Walnego Zebrania Członków Klubu konieczna jest obecność co najmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych. Uchwały Walnego Zebrania Członków podejmowane są w I terminie, przy udziale co najmniej połowy członków zwyczajnych Klubu. Wprowadza się również możliwość podjęcia uchwały przez Walne Zebranie Członków w II terminie tego samego dnia po 30 min. od upływu I-go terminu bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne. Walne Zebranie Członków zwyczajnych zwołuje Zarząd Klubu raz w roku kalendarzowym i podejmuje porządek obrad w terminie co najmniej 14 dni przed jego zwołaniem. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd Klubu, Komisję Rewizyjną z własnej inicjatywy lub na wniosek 1/3 członków zwyczajnych Klubu. Uchwały Walnego Zebrania Klubu zapadają zwykłą większością głosów, za wyjątkiem uchwał o zmianie Statutu i rozwiązania Klubu, które wymagają większości 2/3 głosów. § 18 Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd Klubu raz do roku z podaniem porządku obrad przynajmniej na 14 dni przed zebraniem. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarządu Klubu, z własnej inicjatywy Komisji Rewizyjnej lub na życzenie 1/3 członków zwyczajnych. § 19 Zarząd Klubu:
§ 20 Zarząd Klubu składa się z 5 - 7 członków zwyczajnych z wyboru. Zarząd Klubu ma prawo uzupełnienia do swego grona nowych członków w ilości nie większej jak 2/5 ogólnej liczby wybranych członków Zarządu. § 21 Zarząd działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków. § 22 Zarząd Klubu wybierany jest wraz z Komisją Rewizyjną na dwa lata. § 23 Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków. § 24 Posiedzenia Zarządu Klubu odbywają się w miarę potrzeb, lecz nie rzadziej jak raz na dwa miesiące. § 25 Do zakresu działania Zarządu Klubu należy w szczególności:
§ 26 Do składania oświadczenia woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych wymagane jest łączne współdziałanie Prezesa ze skarbnikiem lub na podstawie upoważnienia z innym członkiem Zarządu podjętego w trybie § 27. § 27 Uchwały Zarządu Klubu podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków zwyczajnych. § 28 Komisja Rewizyjna w składzie 3 członków zwyczajnych, wybranych na Walnym Zebraniu Członków jest organem kontrolującym działalność Klubu. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
§ 29 Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, którzy mają prawo uczestniczenia z głosem doradczym w posiedzeniach władz Klubu. Rozdział V Majątek i fundusze § 30 Na majątek Klubu składają się ruchomości i fundusze. Majątek ten przeznaczony jest na realizowanie celów statutowych. Źródłem powstawania majątku Klubu są:
§ 31 Wpisowe oraz składki członkowskie członkowie regulują do końca roku kalendarzowego. § 32 Majątkiem i funduszami Klubu dysponuje Zarząd w ramach preliminarza budżetowego, przy czym rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym Klubu jest rok kalendarzowy. § 33 Zarząd Klubu w miarę potrzeby może zatrudnić personel pomocniczy. Rozdział VI Rozwiązanie Klubu § 34 Rozwiązanie Klubu może nastąpić na mocy uchwały Zwyczajnego, względnie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Klubu, przy kwalifikowanej większości głosów zgodnie z § 17 niniejszego Statutu. W przypadku rozwiązania Klubu majątek Klubu przekazuje się Kościołowi Katolickiemu Diecezji Radomskiej. Rozdział VII § 35 Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się postanowienia Sądu Rejestrowego i z upływem tego terminu Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną. |